Çene Estetiği ÇENE GERİDE, ÇENE İLERDE ÇENE VE BURUN YÜZÜMÜZÜN EN ÖNE ÇIKAN ÜÇ BOYUTLU ORGANLARIDIR. YAN PROFİLDEN BAKILDIĞINDA BURUN VE ÇENE UYUMU BÜTÜNDE GÜZELLİĞİN ALTINI ÇİZERKEN; BU İKİ ORGAN ARASINDAKİ UYUMSUZLUK BÜTÜN GÜZELLİĞİ ÇİRKİNLEŞTİREBİLİR.

Çene Estetiği

ÇENE ESTETİĞİ

ÇENE GERİDE, ÇENE İLERDE

ÇENE VE BURUN YÜZÜMÜZÜN EN ÖNE ÇIKAN ÜÇ BOYUTLU ORGANLARIDIR. YAN PROFİLDEN BAKILDIĞINDA BURUN VE ÇENE UYUMU BÜTÜNDE GÜZELLİĞİN ALTINI ÇİZERKEN; BU İKİ ORGAN ARASINDAKİ UYUMSUZLUK BÜTÜN GÜZELLİĞİ ÇİRKİNLEŞTİREBİLİR.

BURDA ÇENE ESTETİĞİNDE DİŞLER ARASI UYUMUN ÇENE BOZUKLUĞA KATILMADIĞI PROBLEMLERİ ANLATACAĞIM. ALT VE ÜST DİŞLERİN BİRİBİRİ ÜZERİNDE ALT DİŞLER GERİDE ÜST DİŞLER KISMEN ÖNDE OLACAK ŞEKİLDE YADA ISIRMA POZİSYONUNDA ÜST DİŞLER ALT DİŞLER ÜZERİNDE KAPANIYOR İSE OKLÜZYON NORMAL DENİR. ÇENE UCU ESTETİĞİNDE OKLÜZYON NORMAL OLMALIDIR. OKLÜZYON NORMAL DEĞİLSE Kİ ALT DİŞLER GERİDE YADA ÜST DİŞLER GERİDE OLDUĞU DURUMLARDIR, ÖNCE DİŞ ŞEKİLLENDİRME TEDAVİSİ YAPILIR DAHA SONRA ÇENE CERRAHİSİ YAPILIR. BU KONUYU ORTODONTİK CERRAHİ BAŞLIĞINDA ANLATTIM.

ÇENE UCU ESTETİĞİ BURUN GİBİ ÇENE UCU DA, YÜZÜN DİĞER BÖLÜMLERİ İLE ORANTILI VE UYUMLU OLMALIDIR. OLMADIĞI DURUMLARDA ÖZELLİKLE YAN GÖRÜNTÜLERDE, HİÇ DE ESTETİK OLMAYAN BİR PROFİL ORTAYA ÇIKABİLİR. ÇENE UCU NOMALDEN BÜYÜK İSE KABA VE UZUN BİR YÜZ ORTAYA ÇIKAR Kİ, YAPILACAK BİR AMELİYAT İLE ÇENE UCU ESTETİK TEMELLERE UYGUN OLARAK KÜÇÜLTÜLEBİLİR. ESTETİK YÜZ GÖRÜNÜMÜ İÇİN FAZLA KEMİĞİN ÇIKARILMASI VEYA ÇENE UCUNUN GERİYE DOĞRU KAYDIRILMASI ŞEKLİNDE OLABİLİR. GERİYE KAYDIRILAN ÇENE UCU PLAK VEYA VİDA YARDIMI İLE YENİ POZİSYONUNDA TESPİT EDİLİR.

ÇENE UCUNUN NORMALDEN KÜÇÜK OLMASI DAHA SIK GÖRÜLEN BİR ŞEKİL BOZUKLUĞUDUR, AYNI ANDA KEMERLİ VE BÜYÜK BİR BURUN DA VAR İSE, DEFORMİTE DAHA DA AĞIRLAŞIR VE KİŞİNİN YÜZÜ KUŞ YÜZÜNE BENZER BİR GÖRÜNÜM ALABİLİR. BÖYLE BİR DURUMDA ÇENE ALTI DOKULARININ DESTEĞİ DE AZALACAĞINDAN ÇENE UCU ALTINDAKİ YUMUŞAK DOKULARIN SARKMASI DA DAHA ÇABUK GÖRÜLECEK VE KİŞİDE AYNI ZAMANDA GIDI DEFORMİTESİ DE OLUŞACAKTIR. KÜÇÜK ÇENENİN BÜYÜTÜLMESİ; ÇENE UCU KEMİĞİNİN KESİLEREK ÖNE İLERLETİLMESİ ŞEKLİNDE VEYA ÇEŞİTLİ İMPİLANTLARIN SİLİKON, MEDPOR, TİTANYUM ÇENE UCUNA YERLEŞTİRİLMESİ İLE YAPILMAKTADIR. ÇENE UCUNUN BÜYÜTÜLMESİ KİŞİNİN GIDI PROBLEMİNİN DE ÇÖZÜLMESİNİ SAĞLAR.

BU AMELİYATLARA GENİOPLASTY ADI VERİLMEKTEDİR. AĞIZ İÇİNDEN GİRİLEREK MÜDAHELE EDİLİR YÜZDE HERHANGİ BİR İZ OLMAZ. AMELİYATI GENEL ANESTEZİ ALTINDA YAPILIR VE YAKLAŞIK BİR SAAT KADAR SÜRMEKTEDİR. HASTANEDE KALMAYA GEREK OLMADAN EVİNE TABURCU EDİLİR. AĞRI GENELLİKLE AZDIR VE AĞRI KESİCİ KULLANMAKLA İYİ TOLERE EDİLİR. İYİLEŞME AĞIZ VE ÇENEDEKİ ŞİŞLİKLER ORTALAMA 7-10 GÜNDE AZALIR.

ÇENE EKLEM HASTALIKLARI

TEMPORO-MANDİBULER EKLEM BOZUKLUKLARI

TMD

ÇENE EKLEMİ AĞZIMIZI AÇIP KAPATMAYI SAĞLAYAN BİR EKLEMDİR VE KAFA İLE ALT ÇENE KEMİĞİNİN BİRBİRLERİ İLE TEMAS ALANINDADIR BU EKLEM. EKLEM DEMEK VÜCÜDUMUZDA İKİ AYRI ANA KEMİK YAPININ BİRBİRİYLE TEMAS NOKTASI DEMEKTİR VE EKLEM YÜZEYİ VÜCUDUMUZDAKİ TÜM EKLEMLERDE OLDUĞU GİBİ KIKIRDAK YAPIDAN MEYDANA GELMEKTEDİR.
BU KIKIRDAK YAPILARA HERHANGİ BİR SEBEPLE BASKI UYGULANMASI , KIKIRDAĞIN SU KAYBETMESİNE VE HACMİNİN KÜÇÜLMESİNE NEDEN OLUR. KENDİNİ YENİLEME ÖZELLİĞİ OLMADIĞI İÇİN KIKIRDAK HÜCRELERİNİN, UYGULANAN BASI DEVAM EDERSE EKLEMDE FONKSİYON BOZUKLUĞU MEYDANA GELİR. ÇENE EKLEMİ FONKSİYON BOZUKLUKLARINA TEMPORA MANDİBULAR EKLEM DİSFONKSİYONU (TMD) DENİR. TMD NEDENLERİ KAZALAR VE DARBELERE, ROMATİZMAYA, AĞZI ANİDEN AŞIRI AÇMA, DİŞ ÇÜRÜMELERİ VE DİŞ SIKMALARINA BAĞLI OLABİLİR.
ÇENE AÇIKLIĞI SIRASINDA ÇENE EKLEMİ İKİ FARKLI HAREKET YAPMAKTADIR, BUNLAR BASİT MENTEŞE HAREKETİ VE ÖNE DOĞRU KAYMA VE ROTASYON HAREKETLERİDİR. TEMEL İŞLEVİ ALT ÇENENİN ÇİĞNEME VE KONUŞMADIR.

AĞIZIN NORMAL POZİSYONUNDAN SAPMALARA NEDEN OLAN KAPANMALAR ÇİĞNEME KASLARINDA SPAZMLARA NEDEN OLUR, BU DA ÇENE EKLEMİ FONKSİYON BOZUKLUKLARININ EN ÖNEMLİ NEDENLERİ ARASINDADIR. ÇENE EKLEMİ FONKSİYON BOZUKLUĞUNDA GÖRÜLEN AĞRININ KLASİK BİR ÜÇLEMESİ VARDIR. AĞRI; EKLEMDEN GELEN SES; KISITLI ÇENE HAREKETİ AĞRININ BAŞLAMA ŞEKLİ NEDENİ HAKKINDA BİR ÖN BİLGİ VEREBİLİR. EKLEM AĞRISI HAREKETLE ŞİDDETLENİR VE DEVAMLIDIR. ÇENE KASLARINDAKİ AĞRI STRESLE ARTAR VE ARALIKLARLA GELİR. EKLEMDEN GELEN SESİN ŞEKLİ DE NEDENİ HAKKINDA BİLGİ VEREBİLİR. TEK BİR KLİK SESİ GELİYORSA MASUMDUR VE KENDİLİĞİNDEN GEÇEBİLİR. AĞIZ HEM AÇILIR HEM KAPANIRKEN KLİK SESİ GELİYORSA; BU YER DEĞİŞTİREN EKLEM DİSKİNİN AĞIZ AÇIP KAPANIRKEN SIKIŞTIRILMASINA BAĞLI OLARAK OLUŞUR. EKLEMDEN ÇITIRTI ŞEKLİNDE SES GELMESİ EKLEM YÜZEYLERİNİN EZİLDİĞİNİ, YUMUŞAKLIĞINI YİTİRDİĞİNİ, EKLEMDE DEJENERASYON BAĞLADIĞINI GÖSTEREBİLİR.

İLERİ AŞAMADA KISITLI ÇENE HAREKETİ İSE ; EKLEM DİSKİNİN GERİ DÖNÜŞSÜZ ÖNE DOĞRU ÇIKIKLARINDA, EKLEM YAPIŞIKLIĞI VE KİREÇLENMELERİNDE, ELMACIK KEMİĞİ KIRIKLARINDA MEYDANA GELEBİLİR.

TMD TANI İÇİN KARŞILAŞTIRMALARI EKLEM GARFİLER, BT VEYA MR GEREKTİREBİLİR. TEDAVİ YÖNTEMLERİ İSE İLAÇ KULLANILMASI, FİZİK TEDAVİ, EKLEMİN MANEVRA İLE YERİNE OTURTULMASI, EKLEMİN KAPALI OLARAK YIKANMASI VE AÇIK EKLEM CERRAHİSİ GİBİ ÇOK ÇEŞİTLİDİR.

Soru sormak yada randevu almak için yandaki formu doldurunuz.

İletişim Formu


İletişim

Op. Dr. Gülay BOZTOSUN
Estetik Plastik ve Rekonstrüktif
Cerrahi Uzmanı

+90 530 204 8 316

Ameliyatsız estetik operasyonlar

Saç ekimi

Cilt germe

Meme operasyonları

Dr. Gülay Boztosun